Совутиш даври. Собиқ давлат хизматчиларини ишга жойлаштириш чекланади
Ўзбекистон, Тошкент - Batafsil.uz. Ўзбекистонда давлат хизматини тарк этган фуқаролар учун "совутиш даври" механизми жорий этилмоқда. Янги қоидаларга кўра, давлат идораларининг собиқ ходимлари ишдан бўшатилганидан кейин икки йил давомида илгари бевосита ёки билвосита назорат остида бўлган ташкилотларда ишлай олмайди.
Бундай ташкилотларга ишга жойлашиш учун коррупцияга қарши ички назорат бўлинмасининг махсус хулосасини кутиш керак бўлади. Бу ҳам президентнинг "Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юклсалтириш йили"да устувор йўналишларда ислоҳотларни амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида"ги фармони ва "Ўзбекистон - 2030" стратегиясида қайд этилган. Ҳисоб палатасига май ойига қадар собиқ давлат хизматчиларини ишга жойлаштиришдан олдин текширишнинг аниқ қоидаларини белгиловчи идоравий норматив ҳужжат ишлаб чиқиш топширилди.
Шу билан бирга, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва Адлия вазирлигига 1 сентябрга қадар "Хавф-комплаенс" ахборот мажмуаси асосида тармоқлар ва ҳудудлар кесимида коррупциявий хавф-хатарлар харитасини шакллантириш топширилди. Электрон платформа 160 дан ортиқ давлат идоралари, 208 та туман ва шаҳарни қамраб олади. У коррупция хавфи юқори бўлган лавозимлар, жиноятлар статистикаси ва ижтимоий сўровлар натижаларини реал вақт режимида акс эттиради.
1 апрелга қадар Коррупцияга қарши курашиш медиа портали ишга туширилади, унда сунъий интеллект ёрдамида ҳар йили коррупцияга оид 15 мингтагача материал ва хабарларни таҳлил қилиш режалаштирилган. Аҳолининг коррупция оқибатлари тўғрисида хабардорлиги ошиши ва давлат хизматлари соҳасида бундай жиноятлар содир этилиши эҳтимоли 20-40 фоизга камайиши кутилмоқда.
Коррупциявий хавф-хатарларни келтириб чиқарувчи зиддиятлар ва "оқ доғлар"ни бартараф этиш мақсадида октябрь ойига қадар икки мингдан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни хатловдан ўтказиш режалаштирилган. Шунингдек, ҳар йили 30 минг нафаргача давлат хизматчиларини ўқитиш учун Коррупцияга қарши курашиш виртуал академияси ишга туширилмоқда.
Аввалроқ Самарқанд вилоятида мактаб ўқувчиларининг Санкт-Петербургда бўлиб ўтган "Алвон елканлар" битирувчилар фестивалидаги иштироки туфайли можаро келиб чиққан эди. Делегация таркиби иқтидорли ўқувчилар - олимпиада ғолиблари ва ўқишда юқори натижа кўрсатган аълочи ўқувчилардан иборат бўлиши керак эди. Аммо иштирокчилар рўйхатига вилоят мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси бошлиғи Музаффар Ҳамдамовнинг яқин қариндошлари - ўғли ва жияни, бошқарманинг бошқа ходимлари фарзандлари ҳам киритилган. Текширувдан сўнг, у лавозимидан озод қилинди.