Жарқўрғонда фермерлар ички ишлар ходимлари назоратида пилла шартномасига мажбурланмоқда
Ўзбекистон, Тошкент - Batafsil.uz. Сурхондарё вилоятининг Жарқўрғон туманида фермерларнинг ички ишлар органлари биносига йиғилиб, пилла етиштириш бўйича шартнома тузишга мажбурланаётгани ҳақида хабарлар тарқалди. Журналист Шокир Шариповнинг маълумотига кўра, фермерларнинг ихтиёрий розилигисиз амалга оширилаётган бу жараён икки томонлама келишув тамойилларига зид равишда, маъмурий босим остида ўтмоқда.
Фермерлар нима учун шартнома тузишни истамаяпти?
Хабарда айтилишича, фермер хўжаликлари раҳбарларининг бундай мажбурий шартномага қарши чиқишига иккита асосий омил сабаб бўлмоқда.
Биринчидан, ҳудудда пилла қуртларини боқиш учун етарли миқдорда тутзорлар ва озуқа базаси мавжуд эмас.
Иккинчидан, тадбиркорларнинг таъкидлашича, ўтган йилги етиштирилган маҳсулот учун ҳақлар ҳалигача тўлиқ тўлаб берилмаган.
Амалдаги қонунчиликка кўра, шартномада икки томоннинг ихтиёрий ва ўзаро манфаатли келишуви бўлиши лозим. Бироқ Жарқўрғонда кузатилаётган ҳолат — фермерларни ички ишлар идораларига йиғиб, мажбурий тартибда ҳужжатларга қўл қўйдириш амалиёти — бозор иқтисодиёти тамойилларига ва шахсий дахлсизлик ҳуқуқларига зид деб баҳоланмоқда.
Мазкур ҳолат бўйича ҳозирча Сурхондарё вилояти ҳокимлиги, Ички ишлар бошқармаси ёки "Ўзбекипаксаноат" уюшмаси томонидан ҳеч қандай расмий изоҳ берилмаган.
Олдинроқ Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланиш талабларини кучайтирадиган қонун лойиҳаси муҳокама қилинаётган эди. Энди фермерларни дала четлари — ариқлар, дренаж каналлари ва бошқа чекка чизиқлар бўйлаб экин экмагани учун жаримага тортишмоқчи.
Агар ҳужжат қабул қилинса, фермерлар нафақат маъмурий жарима, балки уч баравар кўп ер солиғи тўлашига тўғри келади. Бунда солиқ уч баравар миқдорда даланинг бутун майдонига, ҳатто унинг чеккасидаги унча катта бўлмаган участкага экилмаган бўлса ҳам ҳисоблаб чиқарилади. Масалан, 200 гектар ернинг ярим гектари бўш турган бўлса, унинг ҳаммаси оширилган солиқ остига тушади.