Ўзбекистон, Тошкент - Batafsil.uz. Президент Шавкат Мирзиёев "Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили" деб расман эълон қилинган 2026 йилга мўлжалланган кенг кўламли ислоҳотлар дастури ва Давлат дастурини тасдиқлади. Белгиланган режаларни амалга ошириш учун улкан ресурслар: 250,5 триллион сўм бюджет маблағлари ва 50,4 миллиард доллар жалб қилинган инвестициялар йўналтирилиши режалаштирилган.
Жорий йилда давлат сиёсати ҳужжатларни ишлаб чиқиш жараёнидан ўлчанадиган натижаларга эришишга принципиал равишда ўтмоқда, бунда ҳар бир ташаббус учун қатъий KPI ва Бош вазир назорати остида раҳбарларнинг шахсий жавобгарлиги жорий этилади.
Янгиланган стратегия замирида маҳаллаларни трансформация қилиш ва миллий иқтисодиётни технологик ўсиш моделига ўтказиш ётади. Аҳоли турмуш сифатига алоҳида эътибор қаратилган: дастурда турар жой мавзелари ичида пиёдалар ва велосипед йўлакларини қуриш, йўл инфратузилмасини яхшилаш ва бизнес-инкубаторлар ташкил этиш бўйича лойиҳалар белгиланган.
Экологик кун тартиби устувор йўналишлардан бири бўлади - қайта тикланадиган энергия улушини 30 фоизга етказиш, дарахтларни кесиш учун қатъий жавобгарликни жорий этиш ва чиқиндиларни утилизация қилишнинг замонавий занжирларини ишга тушириш режалаштирилган.
2026-йилги дастурнинг муҳим хусусияти унинг очиқлиги бўлди: интернетдаги муҳокамалар ва олий таълим муассасаларидаги учрашувларда фуқароларнинг 22 мингдан ортиқ таклифлари кўриб чиқилди. Якуний ҳужжатда ипотека кредитлаш тизимини такомиллаштириш, электромобиллар сотиб олишда имтиёзлар жорий этиш, судларда ҳакамлар ҳайъати институтини йўлга қўйиш бўйича ташаббуслар илгари сурилди. Бундан ташқари, ҳукумат ислоҳотлар режасига экспортчилар учун Export-as-a-service моделини ва саратон касалликларини эрта ташхислаш учун рақамли скрининг тизимини киритиш орқали хорижда яшовчи ватандошларнинг фикрини инобатга олган.
Ушбу чора-тадбирлар ижроси устидан назорат мисли кўрилмаган даражада кучли бўлади. Адлия вазирлиги ва Ҳисоб палатаси доимий мониторингни таъминлайди, Вазирлар Маҳкамаси ҳар чоракда топшириқлар ижросини муҳокама қилиб боради. Ҳар ярим йилда ҳукумат парламент олдида ҳисобот беради, президент эса ҳар ойда ислоҳотлар ҳолати тўғрисида шахсий ҳисоботлар олади. Барча ўзгаришларнинг пировард мақсади давлат раҳбари томонидан аниқ-равшан шакллантирилган: ислоҳотлар қоғоздаги рақамларда эмас, балки мамлакатнинг ҳар бир фуқароси даромадларининг реал ўсиши ва қониқиш даражасининг ошишида ифодаланиши керак.