Ўзбекистон, Тошкент - Batafsil.uz. Тошкентда инсон аъзоларининг ноқонуний савдосига чек қўйилди. ИИВ ва ДХХ маълумотларига кўра, жиноий гуруҳ ижтимоий тармоқлар орқали донорларни ёллаб, уларни Тожикистонга операцияларга жўнатган.
Ташкилотчи муқаддам судланган 37 ёшли эркак бўлиб чиқди. Тергов маълумотларига кўра, у рафиқаси билан бирга ҳаракат қилган. Telegram, Instagram ва YouTube орқали улар ёрдам ва хайрия қилишга чақирилган видеоларни жойлаштиришди. Шу тариқа оғир молиявий аҳволга тушиб қолган одамларни топиб, уларга тана аъзоларини пулга сотишни таклиф қилишган. Аккаунтларни тарғиб қилиш ва бошқариш билан алоҳида мутахассис шуғулланган.
Тергов маълумотларига кўра, донорлар ва реципиентлар Тожикистонга олиб кетилган. Дастлабки маълумотларга кўра, трансплантациялар Душанбедаги "Истиқлол" клиникасида амалга оширилган.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг маълумотларига кўра, тахмин қилинаётган ташкилотчининг ўзи илгари буйрак трансплантациясини ўтказган ва схемани мувофиқлаштириш учун шахсий тажрибадан фойдаланган.
Гумонланувчига нисбатан Жиноят кодексининг 133-1-моддаси ("Инсон аъзолари ва тўқималарини олди-сотди қилиш") билан жиноят иши қўзғатилган. У қамоққа олинган. Тергов бошқа иштирокчиларни ва эҳтимолий эпизодларни аниқлашда давом этади.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари Ўзбекистонда трансплантацияга фақат қонунда қатъий белгиланган тартибда рухсат берилишини эслатди. Аъзолар билан савдо қилиш жиноий жавобгарликка тортилади.