Ўзбекистонда техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги ислоҳотлар жадаллаштирилади
Ўзбекистон, Тошкент - Batafsil.uz. Президент Шавкат Мирзиёев "Илғор халқаро тажриба асосида техник жиҳатдан тартибга солиш тизимини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармонни имзолади.
Ҳужжат миллий сифат инфратузилмасини мустаҳкамлаш ва мамлакатнинг жаҳон бозоридаги рақобатбардошлигини оширишга қаратилган. 2026 йилга мўлжалланган асосий вазифалар қаторида Ўзбекистоннинг барқарор ривожланиш учун халқаро сифат инфратузилмаси индексидаги ўрнини камида 20 поғонага кўтариш, Халқаро ўлчов ва тарозилар бюроси томонидан тан олинган калибрлаш имкониятлари сонини 2,5 баробарга ошириш, шунингдек, халқаро миқёсда тан олинган аккредитация хизматлари улушини камида 80 фоизга етказиш кўзда тутилган.
Фармонда идоралар тизимидаги таркибий ўзгаришлар ҳам назарда тутилган. Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги тизимидаги Ўзбекистон аккредитация маркази Вазирлар Маҳкамаси бўйсунувига ўтказилади. Шу билан бирга, Илмий синовлар ва сифат назорати маркази фаолияти тугатилади, унинг таркибига кирувчи мувофиқликни баҳолаш идоралари эса тугатилади. Ўзбекистон стандартлари институти унга мазкур марказни қўшиб олиш йўли билан қайта ташкил этилади.
Ҳужжатнинг амалга оширилиши маҳсулот ва хизматлар сифатини ошириш, маҳаллий товарларнинг ташқи бозорларга чиқишини соддалаштириш, стандартлаштириш ва сертификатлаштириш тизимини халқаро талабларга мувофиқлаштириш, шунингдек, инвесторлар ва хорижий ҳамкорларнинг Ўзбекистон маҳсулотларига бўлган ишончини ошириш имконини бериши кутилмоқда. Ислоҳотлар иқтисодиётни модернизация қилиш ва мамлакатнинг глобал иқтисодий маконга янада интеграциялашуви йўлидаги муҳим қадам сифатида қаралмоқда.